Paneigė mitus apie savanorystę – tai ne žmonių išnaudojimas ir santaupų deginimas
Aktualios naujienos  |  Naujienų archyvas
2017 m. rugpjūčio 11 d.
Kategorija: Darbo rinkos

 

„Žmonių išnaudojimas“, „neįstojus gal ir gerai“, „santaupų deginimas“, „laiko gaišimas“, - tokie ir panašūs stereotipai vis dar gajūs kalbant apie savanorystę kaip asmenybės ugdymo ir karjeros planavimo būdą. Kiek juose tiesos?

Prie mitų sugrįšime kiek vėliau, pradžiai – šiek tiek statistikos apie savanorystę kaip vieną iš keleto Lietuvos darbo biržos programos „Atrask save“ siūlomų veiklų. Nuo projekto „Atrask save“ pradžios  2015 m. rugsėjį iki 2017 m. liepos savanorystę išbandė 348 Lietuvos darbo biržoje registruoti asmenys nuo 15 iki 29 metų ir 490 jaunuolių, neregistruotų biržoje.

 

 

Projektas „Atrask save“ bus vykdomas iki 2018 m. rugsėjo, planuojama, kad iš viso savanorystę jo rėmuose išbandys 2000 darbo biržoje neregistruotų ir 600 joje registruotų jaunuolių. Norint įgyvendinti ar net viršyti šiuos planus būtina keisti ne tik asmenų, į kuriuos projektas orientuotas, bet ir visuomenės požiūrį į savanorystę apskritai. Būtent apie tai ir pakalbėsime.

Pradėjus nuo pirmojo straipsnyje paminėto mito, teigiančio, kad savanoriškas darbas yra „žmonių išnaudojimas“, svarbu sutarti dėl terminų. Lietuvos darbo biržos programa „Atrask save“ bendradarbiauja tik su pelno nesiekiančiomis, tai yra, nekomercinėmis organizacijomis. Vadinasi, mitas nėra tikslus jau vien todėl, kad savanoris, išmėgindamas savo jėgas ir gabumus įstaigoje, „nekrauna“ jai įsivaizduojamų turtų. Beje, neapmokamas arba dalinai apmokamas darbas verslo struktūroje vadinamas praktika, bet ne savanoryste.

Priešingai nei daugelis skeptikų mano ir teigia, savanorystė nėra tiesiog „santaupų deginimas“ laukiant, kol pasitaikys patrauklus darbo pasiūlymas. Visiems „Jaunimo savanoriškos tarnybos“ programų dalyviams kompensuojamos išlaidos maistui (0,71 Eur/ savanorystės valanda) bei kelionės iš namų į savanorystės vietą ir atgal išlaidos (0,08 Eur/ km., iki 30 Eur/mėn.). Jei savanoriauti nusprendžiama ne savo gyvenamojoje teritorijoje, kompensuojama iki 150 Eur/mėn. apgyvendinimo išlaidų, o du kartus per mėnesį apmokamos kelionės namo (iki 15 Eur/mėn). Taip pat atlyginamos kanceliarinės išlaidos ir tai, ką išleisite specialiosioms priemonėms (iki 30 Eur/mėn.).

 

 

Dažnai pašaipiai atsiliepiama, kad savanoriauja tie, kuriems nepavyko įstoti į pasirinktą studijų programą. Žinoma, tokie atvejai tikrai nėra reti, bet reikia paminėti, kad dar vienas aktualus savanorystės privalumas – papildomas 0,25 balo, pridedamas nuo 2018 m. stojant į Lietuvos aukštaąsias mokyklas. Tiesa, šis privalumas galioja tiems, kurie savanorišką veiklą pasirinktame projekte vykdo ne trumpiau nei 3 mėn. Vadinasi, laukiant kitos galimybės įgyti svajonių profesiją savanorystė yra netgi praktiškai naudinga. 

Žinoma, jei stojamasis balas neaktualus, galima savanoriauti ir trumpiau, nei 3 mėnesius, priklausomai nuo savo galimybių ir pageidavimų. Projektas „Atrask save“ savanoriauti suteikia galimybę nuo 1 iki 4 mėn., pasirašant sutartį įsipareigojama savanoriauti nuo 4 iki 8 val. per dieną, iki 25 val. per savaitę, iki 100 val. per mėnesį.

Daugelio neigiamai į savanorystę, kaip laiko švaistymą, žiūrinčių nuomonė pasikeičia sužinojus, kad rinktis savanorišką tarnybą tikrai yra iš ko. Savanorių laukia daugiau nei  380 pelno nesiekiančių organizacijų visoje Lietuvoje. Savanorystę gali atlikti turizmo, kultūros, meno centruose, muziejuose, mokyklose, darželiuose, globos namuose, sveikatos priežiūros įstaigose, bibliotekose, botanikos soduose, regioniniuose parkuose ar kitose vietose, kurių sąrašus pateikia ir nuolat atnaujina visos Lietuvos savivaldybės.

Viena programos „Atrask save“ dalyvių telšiškė Sandra Navickienė daugiau kaip penkerius metus skyrė socialinio darbo studijoms – turi ir koleginį, ir aukštąjį šios srities išsilavinimą. Nors pagal įgytą specialybę nepavyko greitai rasti norimo darbo, ji nepasidavė – derindama šeiminį gyvenimą ir darbo paieškas, išbandė įvairias veiklas, tarp jų ir savanorystę Jaunimo darbo centre bei ,,Sodroje“.

Sandra įsitikino, kad savanorystė yra geras pasirinkimas ieškantiems veiklos – dar studijų metais jai teko padirbėti su įvairiomis žmonių grupėmis: benamiais, vaikais, senjorais. „Jaunimo darbo centre mano veikla buvo labai įvairi ir kupina naujovių. Labiausiai patiko renginiai ir bendravimas su jaunimu darbas buvo gana kūrybiškas.”, – savo patirtimi Sandra, kuri užmezgto ryšio su žmonėmis ji prarasti tikrai nenorėtų ir save įsivaizduoja dirbančią jei ne socialine darbuotoja, tai klientų aptarnavimo srityje ar administracinį darbą.

Daugiau informacijos apie savanorystę ir programą „Atrask save“ suteiks teritorinės darbo biržos ir jaunimo darbo centrai visoje Lietuvoje. Taip pat aktuali informacija ir naujienos publikuojamos projektų puslapiuose internete.

Aktualios naujienos  |  Naujienų archyvas