Bedarbių profesinis mokymas – pagal darbo rinkos poreikius
Aktualios naujienos  |  Naujienų archyvas

2012 m. spalio 22 d.
Kategorija: Darbo rinkos

Naujasis profesinio mokymo modelis, kurį šiais metais pradėjo įgyvendinti Lietuvos darbo birža, pamažu įgyja pagreitį – nuo šių metų pradžios iki spalio 1 dienos kvalifikacijų įgijimo ir kompetencijų ugdymo programose dalyvavo daugiau nei 2,4 tūkst. bedarbių ir įspėtų apie atleidimą iš darbo darbuotojų. Šia darbo biržos vykdoma priemone domisi visų sričių darbdaviai. Profesinis mokymas vykdomas pagal Lietuvos darbo biržos įgyvendinamą Europos socialinio fondo projektą „Integravimo į darbo rinką skatinimas“, kuris numato   padidinti konkurencines galimybes  8,5 tūkst. bedarbių ir įspėtų apie atleidimą darbuotojų.

Lietuvos darbo biržos Užimtumo rėmimo skyriaus vyriausioji specialistė Milda Kojelienė, komentuodama pirmuosius rezultatus, sakė, jog bedarbių  profesinis mokymas  atsižvelgiant į realius darbo rinkos poreikius tiesiogiai priklauso nuo kiekvienos darbo biržos bendradarbiavimo su darbdaviais, kurie geriausiai žino, ko jiems reikia dabar ir ko reikės ateityje. Todėl nuolatiniai kontaktai –organizuojant darbo muges ar kitus renginius, taip pat individualūs pokalbiai – gali padėti  numatyti, kokių kvalifikacijų darbuotojų jie pageidautų įgyti arba pasirengti patys pasinaudojant tikslinėmis profesinio mokymo galimybėmis.

Pagal naująjį profesinio mokymo į modelį mokėsi 1277 bedarbių ir įspėtų apie atleidimą iš darbo darbuotojų1147. Tarp jų daugiausia vyrų –  beveik 1,7 tūkst., 767 jaunuoliai iki 29 metų amžiaus, 248 ilgalaikiai bedarbiai ir 21 neįgalusis.

Daugiausiai mokėsi pagal Trišalę profesinio mokymo ir įdarbinimo sutartį – per 2,2 tūkst.žmonių, pagal Profesinio mokymo ir savarankiško darbo sutartis – 196.

Norintieji įgyti naują ar patobulinti turimą profesinę kvalifikaciją pasirinkto 134 skirtingas neformaliojo ir  55 formaliojo profesinio mokymo programas, kurias baigus įgijamas Valstybės pripažintas pažymėjimas. Daugiausiai – 409 žmonių – rinkosi C ir CE kat. transporto priemonių vairuotojų, 321– keleivių ir krovinių vežimo profesinės kvalifikacijos pažymėjimams ir 164 – racionalaus ir saugaus keleivių vežimo pažymėjimams įgyti, 138 – plataus profilio kirpėjų, 91 – CE kat. vairuotojų, 58 – apskaitininkų, 46 – buhalterių, 35 – baldų apmušalų siuvėjų, 34 – medienos apdirbimo staklininkų, 33 – manikiūrininkų.

Pagal naująjį profesinio mokymo modelį jau baigė profesinio mokymo programas ir įgijo kvalifikacijas bei kompetencijas  1489 bedarbiai arba įspėti apie atleidimą darbuotojai , iš jų 1224 arba 82 proc. įsidarbino.

Štai Vilniaus teritorinė darbo biržos siuntimu 9 bedarbiai, baigę  mokymus ir įgiję darbo rinkoje paklausias  C, CE kategorijų transporto priemonių vairuotojų kvalifikacijas, įdarbinti įmonėje UAB „Autoverslo transportas“ .  Dar 6 bedarbiai įgijo vidaus patalpų dažytojo kompetenciją ir sėkmingai įsidarbino UAB „Avona“.

Panevėžio teritorinė darbo birža tikslingai padėjo  parengti UAB „Tyla“ 8 medienos apdirbimo staklininkus, o Alytaus teritorinė darbo birža įmonei „Haltex“ – 7 sportinių drabužių siuvėjus, baldų gamybos įmonei  „S-Form“ – 6 baldų apmušėjus  ir 10 baldų apmušalų siuvėjų.

Primename, kad nuo šių metų sausio mėn. pasikeitė bedarbių ir įspėtų apie atleidimą iš darbo darbuotojų profesinį mokymą reglamentuojantys teisės aktai ir siuntimo mokytis tvarka. Siunčiami mokytis bedarbiai ir įspėti apie atleidimą iš darbo darbuotojai iš mokymo paslaugų teikėjų sąrašo gali pasirinkti profesinio mokymo teikėją, kuris vykdys profesinį mokymą pagal pageidaujamą profesinio mokymo programą.

Šiuo metu  109 profesinio mokymo teikėjai  (iš jų 20 mokymą vykdančių darbdavių) siūlo apie 1500 neformaliojo profesinio mokymo programų (vidutinė trukmė 1,5 mėn., vidutinė kaina 1670 Lt), 74 profesinio mokymo teikėjai 286 formaliojo profesinio mokymo programas (vidutinė trukmė 4 mėn., vidutinė kaina 2813 Lt).

 

Lietuvos darbo biržos Komunikacijos skyrius, tel. (8 5) 236 0799.

Aktualios naujienos  |  Naujienų archyvas