2018 m. darbo rinkos prognozė  

 

Lietuvos darbo birža jau daugiau nei 20 metų rengia trumpalaikes - vienerių metų darbo rinkos prognozes, kurių tikslas – laiku numatyti priemones nedarbo pasekmių švelninimui, darbo pasiūlos ir paklausos srautus bei poreikį paslaugų efektyvumo didinimui. Darbo rinkos prognozė 2018 metams -  parengta remiantis ekonominių, demografinių bei darbo jėgos pasiūlos ir paklausos rodiklių analizės rezultatais.  Didžiausias dėmesys buvo skiriamas darbdavių atsakymams į klausimus orientuotus į  verslo veiklos tendencijas ir perspektyvas, darbo vietų steigimą ir likvidavimą įmonėse, darbuotojams keliamus reikalavimus, kvalifikaciją ir kompetencijas.  Taip pat buvo remtasi viešojoje erdvėje prieinama informacija apie numatomus pokyčius darbo rinkoje.

 

 

Darbdavių apklausa rodo, kad įmonių veiklos perspektyvos 2018 metais vertinamos gana teigiamai. 37 proc. apklaustų darbdavių pažymi, kad įmonės apyvarta ir investicijos į įrengimus bei technologijas didės, 60 proc. pokyčių šiose srityse nenumato, 3 proc. mano, kad apyvarta ir investicijos mažės. Dauguma – 67 proc. – apklaustų darbdavių teigia, kad darbuotojų skaičius jų įmonėse nesikeis, 27 proc. tikisi darbuotojų skaičiaus augimo, 6 proc. – mažėjimo. Darbo užmokesčio augimą savo atstovaujamose įmonėse numato 63,1 proc. apklaustų darbdavių, mažėjimą – tik 0,8 proc. apklaustųjų.

Kvalifikuotos darbo jėgos emigracija ir struktūrinis nedarbas pastaraisiais metais buvo pagrindiniai iššūkiai Lietuvos darbo rinkai. Prognozuojama, kad tai bus svarbu ir 2018 metais. Darbdaviai, nerandantys tinkamų darbuotojų, (net 52 proc. apklaustų darbdavių susiduria su kvalifikuotų darbuotojų trūkumu) siekia išlaikyti kvalifikuotus darbuotojus. Trūkstant kai kurių profesijų darbuotojų (tarptautinio krovinių vežimo transporto priemonių vairuotojų, betonuotojų, plytų mūrininkų, apdailininkų, tinkuotojų, pastatų dažytojų, restorano virėjų, metalinių laivų korpusų surinkėjų, suvirintojų) neretai šią problemą yra priversti spręsti pasitelkdami kvalifikuotą darbo jėgą iš trečiųjų šalių. Užsieniečių įdarbinimas neturi ir, matyt, neturės pritarimo visuomenėje, tačiau akivaizdu, kad jis tampa vis populiaresnis tarp Lietuvos įmonių, todėl kitų tautybių darbuotojų ypač paslaugų sektoriuje veikiausiai tik daugės.

Darbo jėgos pasiūla – registruotų bedarbių skaičius mažės

Šiais metais numatoma įregistruoti 245 tūkst. bedarbių – vidutiniškai po 19 – 21 tūkst. darbo ieškančių žmonių per mėnesį – tai yra 5 - 6 proc. mažiau nei 2017 metais. Pernai vidutinis metinis registruotų bedarbių skaičius buvo 139,6 tūkst. – 3,7 proc. mažesnis nei 2016 metais. Prognozuojama, kad 2018 metais vidutinis metinis registruotų bedarbių skaičius sumažės 2 proc. ir sieks 137–139 tūkst. Bedarbių struktūroje pagal išsilavinimą nenumatoma ryškių pokyčių. Tačiau nekvalifikuotų bedarbių dalis turėtų sumažėti 2 – 4 proc. punkto, atitinkamai padidės aukštąjį ir profesinį išsilavinimą turinčių bedarbių dalis. Turintys aukštąjį išsilavinimą bedarbiai sudarys 25 proc., 41 proc. – su profesiniu išsilavinimu, 34 proc. – jokios profesinės kvalifikacijos neturintys – gyventojai. Numatoma, kad bedarbių struktūroje apie 65 proc. bus darbo rinkoje papildomai remiami asmenys, vyresnių kaip 50 metų darbo ieškančių žmonių – 40 proc., jaunimo iki 29 metų – 16 proc. ilgalaikių bedarbių dalis, palyginti su 2017 metais, turėtų sumažėti 1–2 proc. punktais iki 25 proc.

Daugiausiai tarp darbo ieškančių žmonių bus administravimo ir vykdomųjų sekretorių, buhalterių ir apskaitininkų, reklamos ir rinkodaros specialistų, sandėliavimo tarnybos tarnautojų, teisininkų, judamųjų žemės ir miškų ūkio įrenginių operatorių, lengvųjų automobilių ir furgonų vairuotojų,  parduotuvių pardavėjų, statybininkų, virėjų.

Darbo jėgos paklausa – augs

Prognozuojama, kad darbdaviai įregistruos 3–4 proc. daugiau darbo pasiūlymų – 228–238 tūkst. Jų struktūra pagal ekonomines veiklas taip pat išliks panaši – kaip ir 2017 metais 67 proc. laisvų darbo vietų bus įregistruota paslaugų, 18 proc. – pramonės, 11 proc. – statybos, 4 proc. – žemės ūkio sektoriuje. Kvalifikuotai darbo jėgai bus skirta 78 proc. visų darbo pasiūlymų tai yra 3 proc. punkto daugiau nei 2017 metais. Pastaraisiais metais nekvalifikuotos darbo jėgos paklausa mažėja. Prognozuojama, kad ši tendencija išliks ir 2018 metais. 

Didžiausias darbo vietų steigimas, kartu ir likvidavimas, prognozuojamas apdirbamosios gamybos, didmeninės ir mažmeninės prekybos, transporto ir saugojimo, statybos, žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės, švietimo, žmonių sveikatos priežiūros ir socialinio darbo srityse.


Didės įsidarbinimo galimybės 

78 proc. visų darbo pasiūlymų bus skirti kvalifikuotai darbo jėgai, tai yra 3 proc. punktu daugiau nei 2017 metais. Nekvalifikuotos darbo jėgos paklausa mažės.

Didžiausias įsidarbinimo galimybes 2018 metais turės šias profesines kvalifikacijas turintys darbo ieškantys žmonės: specialistai – elektros ir mechanikos inžinerijos technikai, gydytojai, informacinių technologijų ir ryšių paslaugų pardavimo, slaugos specialistai, statybų inžinieriai ir vadovai; kvalifikuoti darbininkai – elektromechanikai ir elektromonteriai, sunkiasvorių sunkvežimių ir krovinių transporto priemonių vairuotojai, mėsininkai, žuvų darinėtojai, metalo apdirbimo staklių derintojai ir operatoriai, statybininkai, virėjai.

Mažiausias įsidarbinimo galimybes šiais metais turės šias profesines kvalifikacijas turintys darbo ieškantys žmonės: specialistai – vertėjai ir kalbininkai, ekonomistai, interjero dizaineriai ir dekoratoriai, teisininkai, jaunesnieji teisės ir giminiškų profesijų specialistai; kvalifikuoti darbininkai – kirpėjai, lengvųjų automobilių, taksi ir furgonų vairuotojai, floristai.

Lietuvos darbo biržos 2018 metų darbo rinkos prognozė ir įsidarbinimo galimybių barometrai bus aktyviai pristatomi šalies moksleiviams, socialiniams partneriams, darbdaviams, nevyriausybinėms organizacijoms supažindinant juos su darbo rinkos tendencijomis ir kvalifikuotos darbo jėgos poreikiu.

Daugiau informacijos apie paklausiausias bei mažiau paklausias profesijas galima rasti „Įsidarbinimo galimybių barometras 2018“ bei "Profesijų žemėlapyje".

Platesnę informaciją bei 2018 m. darbo rinkos ypatumų teritorijose apžvalgą galima rasti Lietuvos darbo biržos leidinyje „Lietuvos darbo biržos 2018 metų darbo rinkos prognozė“.  


Informacija atnaujinta: 2018.02.07 11:10